One of the first models in our offer.
The E14 fireplace, one of the first models in our offer, has enjoyed great popularity among customers for years thanks to its simple design and excellent performance.
The E14 fireplace, one of the first models in our offer, has enjoyed great popularity among customers for years thanks to its simple design and excellent performance.
It fits effortlessly into any interior, providing warmth and comfort. The E14 is the core model of the E-series fireplaces. Beneath the fireplace firebox, there is a wood storage space, which can be open or come with a door option.
| NOMINAL HEAT OUTPUT | 6,5 kW |
| LIVING SPACE HEATING | 135m2 |
| WEIGHT | 105 kg |
| DISTANCE TO COMBUSTIBLE MATERIALS – REAR / SIDE / FRONT (mm) | 100 / 100 / 800 |
| DISTANCE TO RADIATION AREA – FRONT / SIDE (mm) | 450 / 600 |
| EFFICIENCY | 81% |
| FINE DUST | 35mg/m3 |
| FRESH AIR SUPPLY | Ø100 mm |
| FLUE PIPE CONNECTION (OUTLET) | Ø150 mm |
| FIREPLACE LINING | THERMOCONCRETE |
| ENERGY CLASS | A+ |
This fireplace can be ordered with an elegant serpentine stone surround, whose modern gray shade adds a sophisticated and distinctive feel. Or in a limestone version, whose light, neutral shade of the stone emphasizes elegance.
Our lower doors provide convenient access to your wood storage space while giving your fireplace a complete and aesthetically finished look. Your fireplace can function without them, but with doors, your space gets a sophisticated and neat finish.
Optimal fresh air flow ensures even and efficient combustion in your fireplace. This way the flame burns cleaner, smoke is reduced, and heat is spread evenly throughout the room, for a comfortable and safe home atmosphere.
This fireplace is not only functional, but also an aesthetically appealing addition to your interior, creating a warm and cozy atmosphere that will enchant you again and again.