Meet our modern version of the classic fireplace model – E14 FG.
Ovaj elegantni kamin predstavlja evoluciju našeg popularnog modela E14 iz klasične linije, ističući se svojim potpuno staklenim vratima koja mu daju dodatnu dozu elegancije.
Ovaj elegantni kamin predstavlja evoluciju našeg popularnog modela E14 iz klasične linije, ističući se svojim potpuno staklenim vratima koja mu daju dodatnu dozu elegancije.
Light a fire in your home with the E14 FG fireplace and experience the blend of elegance and functionality that only our E-line fireplaces can provide.
| NOMINAL HEAT OUTPUT | 6,5 kW |
| LIVING SPACE HEATING | 135 m2 |
| WEIGHT | 105 kg |
| DISTANCE TO COMBUSTIBLE MATERIALS – REAR / SIDE / FRONT (mm) | 100 / 100 / 800 |
| DISTANCE TO RADIATION AREA – FRONT / SIDE (mm) | 450 / 600 |
| EFFICIENCY | 81% |
| FINE DUST | 35mg/m3 |
| FRESH AIR SUPPLY | Ø100 mm |
| FLUE PIPE CONNECTION (OUTLET) | Ø150 mm |
| FIREPLACE LINING | THERMOCONCRETE |
| ENERGY CLASS | A+ |
This fireplace can be ordered with an elegant serpentine stone surround, whose modern gray shade adds a sophisticated and distinctive feel. Or in a limestone version, whose light, neutral shade of the stone emphasizes elegance.
Our lower doors provide convenient access to your wood storage space while giving your fireplace a complete and aesthetically finished look. Your fireplace can function without them, but with doors, your space gets a sophisticated and neat finish.
Optimal fresh air flow ensures even and efficient combustion in your fireplace. This way the flame burns cleaner, smoke is reduced, and heat is spread evenly throughout the room, for a comfortable and safe home atmosphere.
This fireplace is not only functional, but also an aesthetically appealing addition to your interior, creating a warm and cozy atmosphere that will enchant you again and again.